Araç Değer Kaybı Davaları ile İlgili

Aracınız ile ilgili olarak meydana gelen bir kaza sebebi ile ekspertiz hizmetine başvurmuş iseniz, aracınızın kaza sebebi ile uğradığı değer kaybının, karşı taraf araç veya kişiden tahsil edilebileceğini biliyor muydunuz? Bilindiği üzere kaza geçirip hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir düşüş olacaktır. Kazada kusuru bulunmayan sürücünün araç değer kaybını karşılayacak taraf kazaya neden olan sürücüdür. Aracınızdaki değeri karşılamak için ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsiniz. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortası olacaktır. Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir. Her iki halde de, karşı tarafın kaskosu olsa da olmasa da, aracınızın değer kaybını kusurlu taraftan tazminat davası yolu ile alabilirsiniz.

Aracınız ile karıştığınız bir kaza neticesinde, aracınızın değer kaybına uğradığını düşünüyorsanız bu hususta hukuki yardım almanızda fayda vardır. Aracınızın uğradığı zararın miktarı, aracınızın yaşı, kazanın oluş biçimi, değer kaybının ve zamanaşımı sürelerinin tespiti gibi konularda alacağınız hukuki yardım, aracınızın değer kaybının kazaya sebep olan kusurlu karşı taraftan tahsil edilebilmesi için hayati önem arz etmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar ışığında, aracınızın değer kaybının karşı taraftan tazminat davası yolu ile alınabilmesi için şahsınızın veya firmanızın etkin hukuki yardım alabilmesini sağlamak için tarafınıza iş bu bilgilendirmeyi yapar, aracınızı iyi günlerde kullanmanızı temenni ederiz.

Saygılarımızla.

 

SÖBE HUKUK BÜROSU